Tu-22M2
Tu-22M2
Backfire-B (51-58 series) Anti-Ship Missile Carrier
Litaki, 1/144 (#144001)
Tekst i fotografije: Miroslav D. Šljivić
Treća sreća, tako bi mogao da se okarakteriše nastanak i ulaženje u operativnu upotrebu ove veoma uspele vazduhoplovne platforme označene kao Tu-22M. Prethodnici ovog dvomotornog bombardera promenljive geometrije krila su takođe bili izdanci konstrukcionog biroa Tupoljev pod nazivima Tu-16 i Tu-22 ali su za njih vrlo brzo nalažena ,,rešenja" od strane mogućeg protivnika. To se dešavalo pre svega zbog njihovih mogućnosti u brzini, visini, doletu i nosivosti. Pojavom Tu-22M mnoge stvari su se prilično promenile opet zbog TT karakteristika ovog aviona, i to na bolje za sovjetsku stranu. Zbog svoje brzine, doleta, nosivosti i navigacionih mogućnosti kao i raspoloživog tereta koji je mogao da isporuči ovaj vazduhoplov je ušao kao jedna od glavnih tačaka u mnoge sporazume o razoružanju ili kontroli istog između Sovjeta i NATO pakta (START, SALT). Tu-22M je robustan ali vrlo elegantan izdanak sovjetske bombarderske škole koji je uspeo da zada mnogo glavobolje drugoj strani. Završetkom hladnog rata a pre svega raspadom SSSR-a Tu-22M polako silazi sa pozornice na kojoj je ostavio zapažene role u mornaričkoj, strategijskoj i izviđačkoj avijaciji.
Sada već dobro poznata ukrajinska firma Litaki je nakon svojih prvenaca u razmeri 1/72 (J-22 i NJ-22 Orao) izašla na teren u vrlo rastućem segmentu maketarstva koji pokriva razmera 1/144. Ova razmera postaje sve popularnija među maketarima zbog tehnološkog napretka u izradi maketa koje su sve preciznije i detaljnije a nakon sklapanja traže mnogo manje mesta za smeštaj. Doduše, ova razmera je nekako uvek bila rezervisana za erlajnere ali su se pored njih provlačili i bombarderi i ostala ekipa teškaša.
Litaki po prvi put nastupa u ovoj razmeri sa više nego interesantnom temom poznatog sovjetskog predatora, bombardera Tu-22M. Poklopac kutije krasi vrlo lepa ilustracija Tu-22M2 ukrajinskog mornaričkog vazduhoplovstva u letu koju je pripremio Karlos Alonso. Nakon otvaranja kutije naišao sam na uredno spakovane ramove sa delovima koji su i u ovom slučaju, pored zaštitnih kesica, dodatno obezbeđeni uvijanjem zaštitne trake oko istih. U kutiji se nalazi jedanaest ramova sive plastike i jedan ram sa prozirnim delovima, sastavnica, uputstvo za farbanje i istovetna ilustracija sa poklopca kutije u boji, set fotoecovanih delova, set dekala koje je uradio provereni DECOGRAPH, set maski za farbanje, set maski za graviranje dodatnih usisnika na trupu (opciono obzirom da su dati i dekali za istu stvar) i par izduvnika koji su urađeni u 3D tehnici. Za ovu razmeru zaista impresivan sadržaj. Kako malo kasnim sa objavljivanjem ove recenzije (iz tehničkih razloga) imao sam priliku da vidim odlično sastavljenu maketu na kojoj su ovi 3D izduvnici jedan sjajan biser zbog svojih detalja i mislim da je Litaki uradio sa njima pravu stvar. Preko 190 delova se nalazi na već spomenutih 11 ramova i među njima nalazim zaista odlično odlivene kako veće tako i one manje delove (koji će zbog razmere svakako morati pažljivije da se skidaju). Panelne linije su čiste i dobro definisane na svim delovima i na sklopljenoj maketi se odlično uklapaju u ceo doživljaj makete obzirom na razmeru, dakle nisu skrajnute/ugašene niti prevelike pa da dominiraju. Plastika je ista kao na maketama Orlova ovog proizvođača tako da neće biti mnogo problema u obradi iste tamo gde je potrebno. Rasklop makete ukazuje da Litaki ima planove i za druge verzije ovog aviona pa u skorijoj budućnosti možemo da očekujemo popunu naših flota i drugim Tu-22M... U razgovoru sa maketarima koji rade ovu maketu kao i sa Zoranom Sivčevim koji je već završio jedna zamerka se stalno ponavlja a to je rasklop krila (isti je slučaj bio i na Orlovima). Svi maketari su napomenuli da je sastav donjake koja ulazi u gornjaku krila prilično nezgodan pre svega zbog panelnih linija koje se presecaju na spojevima ta dva zasebna dela i koje potom treba dodatno obraditi kako bi panelne linije dobile svoj puni intenzitet i izgled. Naravno to nije nikakav bauk nego više apel proizvođaču da ako je moguće nađe elegantnije rešenje za tu poziciju na sledećim maketama. Malo više pažnje prilikom sklapanja treba obratiti na stajni trap zbog razmere a koji je inače kompleksan i na pravom aparatu. Nakon završenog sklapanja i farbanja stajni trap je još jedan dragulj na ovoj maketi. Radni prostor letača (pilota i operatera, ukupno njih četvorica) je dat sasvim solidno, opet moram navesti u odnosu na razmeru, i sastoji se od izbacivih sedišta, bočnih konzola i instro tabli i pultova koji su dati u dekalima. Nažalost, kada se kabina zatvori i pored dobre prozirnosti staklića, unutrašnjost se neće mnogo videti.
Set fotoecovanih delova sadrži deo unutrašnjosti motora (rešetka mlaznice), antene i pito cevi, aerodinamičku pregradu, krilca napadnih uglova i mnogo krilaca za podvesni teret (FABovke). List dekala je mali ali sadrži oznake za pet aviona. Sovjetske petokrake su date za eskadrilski broj 70 ali mogu da se koriste i za Tu-22M2 sa brojevima 71 i 73 dok su bili u upotrebi u mornaričkom vazduhoplovstvu SSSR-a. Ukrajinske oznake su date upravo za brojeve 71 i 73 dakle za period od raspada SSSR-a i nastanka današnje Ukrajine. Dakle, kombinacijom oznaka i eskadrilskih brojeva dolazimo do kombinacije za pet aviona. Sva tri aviona koji su dati kao opcije su istovetno ofarbani u mornaričku šemu SSSR-a koja je ostala aktuelna i za vreme službe u ukrajinskom mornaričkom vazduhoplovstvu. Naša kutija koja pokriva Tu-22M2 (NATO oznaka Backfire-B) koji je bio namenjen za protivbrodsku borbu sadrži oznake za:
- Tu-22M2 serijski broj 5701, fabrički broj 1357614, crveni 71 iz 540. mornaričkog raketnog avijacijskog puka ukrajinskog mornaričkog vazduhoplovstva, Kulbakino (Mykolaiv)
- Tu-22M2 serijski broj 5804, fabrički broj 3358244, crveni 73 iz 540. mornaričkog raketnog avijacijskog puka ukrajinskog mornaričkog vazduhoplovstva, Kulbakino (Myikolaiv) i
- Tu-22M2 ,,crveni 70" iz 570. mornaričkog raketnog avijacijskog puka sovjetske mornaričke avijacije koji je bio stacioniran u najvećoj dalekoistočnoj sovjetskoj bazi Mongokhto (Kamenny Ruchey-Каменный Ручей).
Da bi priča bila kompletna za Tu-22M2 Litaki se potrudio i oko podvesa pa su na ramovima dati delovi za FABovke 250/270, raketne projektile Kh-15 i krstareće rakete Kh-22 koje su bile strah i trepet velikih mora. U sastavnici su date tabele boja proizvođača TAMIYA, MR. Color, MiG i AK Interactive.
Sve ovo navedeno nam daje ozbiljnu osnovu za pravo maketarsko uživanje ali o tome će svakako glavnu ocenu dati maketari koji budu uradili ovaj veoma elegantni Tu-22M2.
Zahvaljujem se Litakiju za poslatu maketu za recenziju kao i za sklopljenu maketu koja je bila izložena na prošlom Novogodišnjem kupu u Beogradu kada smo praktično imali svetsku ekskluzivu u predstavljanju ovog noviteta.