F-35A Lightning II

F-35A Lightning II
TAMIYA, 1/48 (#61124))
Tekst i fotografije: Miroslav D. Šljivić



P-38 Lightning je čuveni lovac iz perioda Drugog svetskog rata koji se sasvim dobro nosio sa svojim suparnicima na svim vojištima i zbog toga je sasvim opravdano ušao u legendu. Zbog te legende i sjajne istorije, jedan od najnovijih vazduhoplova pete generacije F-35 je poneo to ime Lightning II. Ovaj avion futurističkog izgleda koji je prepun elektronike i senzora ima neobično mnogo kontroverzi koje ga prate, od sasvim banalnih koje su potekle od needukovanog sveta pa do sasvim konkretnih koje dolaze od ljudi iz vazduhoplovne struke. Činjenica jeste da je F-35 koncepcijski nešto sasvim novo i do sada u avijaciji nedoživljeno i to je možda jedan od razloga zbog kojeg se oko njega širi fama…ali, provereni podaci govore nešto sasvim drugo: preko 890 proizvedenih i isporučenih F-35 (A, B i C verzije)  koji su naleteli preko 630000 časova, kupljen/naručen od 19 razvijenih zemalja (spisak nije završen)…
Japanska TAMIYA je izbacila maketu ovog aviona u zaista velikom stilu! Za razliku od uzora tj. pravog aviona F-35A, maketa u razmeri 1/48 (#61124) je od samog starta proglašena za najtačniju maketu ovog aviona u svim razmerama. Neki maketarski (dokazani) ,,filozofi“ čak tvrde da ako vam se i ne sviđa pravi pravcati F-35 zbog ove makete postoji realna mogućnost da vam se ista vazduhoplovna platforma skroz svidi i osvoji vaše srce! Pa da krenem redom…
TAMIYA se zaista veoma dobro pripremila za ovaj projekat. U sada veće ustaljenom maniru maketu je uradila uz saglasnost i pomoć samog proizvođača F-35 Lokid Martina (LOCKHEED MARTIN). U povećoj kutiji se nalazi devet ramova u sivoj plastici i tri rama u prozirnoj (od toga dva ISTA poklopca kabine sa „premazima“ su dati posebno). Zbog karakteristične geometrije F-35A, rasklop je urađen tako što su gornja polovina trupa sa gornjakama krila i donja polovina trupa sa donjakama krila dati kao celine stim što je na donjem delu otvor za stajni trap i spremište arsenala (raketno i bombardersko naoružanje). Tu dolazimo i do, verovatno, srca ove makete a to je upravo taj deo u koji se smešta pomenuti arsenal. Taj deo F30 je dat iz jednog dela i toliko je precizno i detaljno izliven da naprosto oduzme dah. Naravno, u njega se postavlja još podosta delova i sve to zajedno uz precizno farbanje&šminkanje doslovce daje ovoj maketi neverovatnu „dinamiku“ iako je sa donje strane trupa. Tamija je odlično izvela sve RAM panele, kućišta i prozirne pokrivke senzora koji su vrlo karakteristični za ovaj avion. Još jedna od karakteristika ove makete je i sklapanje nosne noge stajnog trapa. Sama noga (bez točka) se sklapa u uvučenom delu da bi se u trenutku postavljanja (ako se maketar odluči za konfiguraciju izvučenog stajnog trapa) „na noge“ jedan deo odsekao sečicama i time bi se nosna noga oslobodila i došla u otvoreni položaj. Do sada nisam naišao na takav sistem a par maketara koji su već sklopili ovu maketu kažu da je sve to veoma dobro izvedeno. Kod sklapanja ove makete najviše posla praktično ima u unutrašnjosti tj. boksovima stajnih trapova i već spomenutog spremišta ubojnih sredstava u trupu. Na samom početku sklapanja maketar treba da odluči kako će da „naoruža“ svoju mašinu i koju će verziju uraditi. Od naoružanja su date rakete V-V AIM-9X Sidewinder i AIM-120C AMRAAM kao i bombe GBU-12 Paveway III i GBU-31 JDAM. U zavisnosti od izbora naoružanja ponuđene su tri opcije: Stealth mode sa 2 x GBU-31 i 2 x AIM-120C u unutrašnjosti trupa, zatim Air-to-Air mode sa 2 x AIM-120C u unutrašnjosti trupa i dve AIM-9X na podvesnim krilnim pilonima i na kraju tkzv Beast mode sa 2 x AIM-120C, 2 x AIM-9X, 2 x GBU-31 i 4 x GBU-12 (pod krilima). Takođe, ako izaberete norveški F-35A odmah na početku treba izbušiti dodatne rupe na zadnjem delu trupa kako bi se montirao karakteristični uređaj sa kočećim padobranom. Od opcija TAMIYA je dala ranu i kasniju verziju farbanja RAM panela i to u vidu dekala pa tako u kutiji imamo USAF i JASDF verziju u toj opciji dok je sedam drugih opcija dato u kasnijoj varijanti. Sve to je jako lepo prikazano na priloženim šemama farbanja i označavanja u koloru. Za osam verzija (RAAF, RDAF, JASDF, RNLAF, IAF, RNoAF, ITAF i ROKAF) šeme farbanja i označavanja su date u cb varijanti ali i one su veoma precizne i čitljive. Dakle, u kutiji imamo kompletne oznake za devet aparata F-35A:
-USAF, 34. FS, Hill AFB, Utah, septembar 2015
-JASDF, 302. FS, 3. Wing, Misawa AB, 2022
-RNoAF, 332. Squadron, 132. Wing, Keflavik AFB, mart 2020
-RAAF, No.3 Squadron Commander’s aircraft, No.81. Wing, RAAF Base Williamtown, decembar 2018
-RNLAF, 322. Squadron, Frisian Flag, Leeuwarden AB, april 2022
-ITAF, 13. Squadron, 32. Wing, Amendola AB, 2021
-IAF, 116. Squadron, Nevatim AFB, avgust 2020
-ROKAF, 152. Squadron, 17. Wing, Cheongju AB, 2021 i
-RDAF, L-001 koji se nalazi u Lockheed Martin Fort Worth Plant, Texas, mart 2021.
Svi imaju low wiss oznake osim danskog aparata L-001 koji je u tradicionalnim bojama  Flyvevabnet-a. Sve potrebne oznake pripadnosti, servisne oznake i RAM paneli za navedene avione su veoma lepo odštampani na četiri lista. Interesantno je da je „instrumentalna tabla“ data sa dve nalepnice i to kao uključena na kojoj se vidi kompletna grafika u početnom modu i kao prazna tabla (tamno sivi dekal) u isključenom modu. Iste opcije aktivne i isključene instro table spremaju u svojim izvedbama Eduard, Quinta Studio i Red Fox. Dakle, i pored odlično urađenih delova od strane same Tamije već imamo u ponudi i dosta toga na aftermarket tržištu ali o tome drugom prilikom.
Možda ste primetili da sam u početnom delu teksta spomenuo dva ista prozirna dela kabine! Da, u kutiji se zaista nalaze dva ista dela jer je ekipa iz Tamije dala i opciju otvorene i zatvorene kabine i to tako da ove delove lepite na dva različita rama kabine pa na posletku samim menjanjem delova tj. poklopaca kabine možete po volji nameštati maketu sa otvorenom ili zatvorenom kabinom. Tu dolazimo da uklopljivosti delova a za to je najbolje pogledati rad Dušana Lekića na njegovom jutjub kanalu ScaleModelAircraft pod naslovom TAMIYA 1/48 Lockheed Martin F-35A Lihtning II test build  gde se vidi kompletno sklapanje bez upotrebe lepka.
Maketu F-35A krase odlična rešenja sklapanja, fenomenalni detalji na celoj maketi, veliki izbor označavanja i opremanja, opcije otvorene i zatvorene kabine, izvučene/uvučene lestve, vrloprecizne maske za farbanje poklopaca kabine…
Na kraju, takođe već spomenuti, maketarski „filozofi“ ( u vrlo pozitivnom smislu te reči) zaista imaju pravo! Iako me je ovaj avion odbijao svojim izgledom i bekgraundom, nakon iskustva sa ovom maketom mislim da se taj osećaj menja.

 

44 43 42 41 40 39 38 37 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3  2" alt=""/>